Szczyrk

Szczyrk jest małym miasteczkiem turystycznym, w dolinie rzeki Żylicy pomiędzy masywem Klimczoka a Skrzycznem. Położenie daje możliwości zarówno do organizowania wycieczek pieszych i wypraw rowerowych latem, jak również do uprawia narciarstwa zjazdowego i biegowego zimą. Szczyrk posiada również bogatą ofertę kulturową dla Gości preferujących spokojniejszy wypoczynek m.in zabytkowe kościoły, piękne trasy spacerowe, galerie sztuki, liczne wydarzenia kulturalne oraz doskonałą regionalną kuchnię.

Szczyty Górskie: Skrzyczne 1257m n.p.m. oraz Klimczok 1117m n.p.m

Skrzyczne to najpopularniejszy szczyt w Szczyrku, jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego, o wysokości 1257 m n.p.m., należy do Korony Gór Polskich. Szczyt można zdobyć pieszo szlakiem niebieskim, zielonym, oraz czerwonym który rozpoczyna się w sąsiedniej miejscowości – Buczkowice, lub po prostu wjechać koleją linową 4 osobową, kursującą przez cały rok. Na szczycie znajduje się także schronisko PTTK Skrzyczne

Klimczok to drugi popularny szczyt, który można zdobyć nie tylko ze Szczyrku ale także z różnych okolicznych miejscowości, np. z Bystrej czy w Bielsku-Białej Szyndzielni 1028m n.p.m, na którą wjeżdża kolej gondolowa (to najłatwiejszy sposób na zdobycie Klimczoka). Ze Szczyrku na Klimczok prowadzi szlak niebieski, zielony oraz czerwony. Niebieskim szlakiem najlepiej wejść z pod Sanktuarium na Górce, wejście na szczyt zajmie około godziny, nieco dłużej idzie się zielonym szlakiem ze Szczyrku Biła, jest on łagodniejszy i nadaje się na wędrówkę z dziećmi. Oba są bardzo widokowe

Centrum miasta: Deptak nad rzeką Żylicą, ścieżka pieszo-rowerowa oraz Plac Św. Jakuba

Bardzo fajne miejsce do rekreacji. Ścieżka pieszo-rowerowa rozpoczyna się przy Urzędzie Miejskim i biegnie wzdłuż rzeki Żylica obok placu w Centrum, i dalej pod amfiteatrem i Skocznią „Skalite”, dalej obok Centralnego Ośrodka Sportu aż do Buczkowic. Główną ulicę Beskidzką i ścieżkę nad rzeką łączy piękny plac z nowoczesną fontanną i innymi atrakcjami, miejsce to stanowi obecnie centrum Szczyrku pod nazwą „Plac Św. Jakuba”. W ryneczku jak i w całej miejscowości jest dużo sklepów z pamiątkami i lokalnymi przysmakami a Szczyrkowskie karczmy i restauracje serwują dania z najwyższej półki a w niektórych z nich można posłuchać kapeli góralskiej.

Pętla Szczyrkowska

Pętla Szczyrkowska to rodzinna trasa turystyczno-rekreacyjna w Szczyrku. Turyści podczas jej przebycia pokonują prawie 6 km kolejkami górskimi, 2 km przez Szczyrk oraz 2 km widokowym szlakiem skąd można podziwiać piękne krajobrazy. Na trasie pętli znajduje się najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego Skrzyczne oraz jedna z najwyżej położonych restauracji (1000 m. npm) Kuflonka.

Szczyrk Enduro Trails by TREK

To kompleks jednokierunkowych ścieżek rowerowych typu single track. Specjalnie wyprofilowane trasy, zaprojektowane z dala od pieszych szlaków stanowią świetne miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu. Zbudowane z myślą o bezpieczeństwie i dobrej zabawie ich użytkowników, posiadają odpowiednie nachylenie tras, miejsca do wytracania prędkości, bandy ułatwiające pokonywanie ciasnych zakrętów. Trasy zostały oznaczone różnymi kolorami w celu identyfikacji poziomów trudności poszczególnych odcinków. Na start każdej ze ścieżek można dostać się wjeżdżając wyciągami: gondolą lub koleją kanapową, a karnet rowerowy działa do końca dnia. Przy dolnej stacji gondoli znajduje się Centrum Ścieżek z wypożyczalnią rowerów i sklepem, gastronomią, dużym parkingiem, myjką rowerową i toaletą.

Narty i wspólny SKIPASS: Szczyrk Mountain Resort, Beskid Sport Arena, COS Skrzyczne

Z inicjatywy trzech największych ośrodków narciarskich w Szczyrku, Centralnego Ośrodka Sportu, Szczyrk Mountain Resort oraz Beskid Sport Arena, powstał wspólny skipass który obejmuje: ponad 40 kilometrów tras o zróżnicowanym stopniu trudności, gondola 10-osobowa, 3 kanapy 6-osobowe, 2 kanapy 4-osobowe, 7 orczyków i taśmy 8 km oświetlonych tras, najdłuższe trasy w Polsce – w pierwszej „10″ aż 5 tras znajduje się w Szczyrku, system nowoczesnego naśnieżania, bogata oferta apres-ski, darmowe skibusy na terenie miasta, skipassy dostępne on-line

Aktywnie

Sudety Zachodnie to region o bardzo dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej. Sieć szlaków turystycznych, prowadzi po miejscowych atrakcjach i schroniskach stwarza bardzo przyjazny klimat dla górskich wędrówek i to nie tylko dla wprawionych piechurów.

Dla dzieci

Włodarze Szklarskiej Poręby zadbali też o najmłodszych turystów i powstała ciekawa trasa dla dzieci – Magiczny Szlak Ducha Gór, trasę złożoną z 34 punktów, które warto zwiedzić w Szklarskiej Porębie. Magiczny Szlak Ducha Gór otwiera drogę do niezapomnianej przygody.

Ciekawostki

Wodospad Kamieńczyka grał w brytyjskiej produkcji „Opowieści z Narnii: Książe Kaspian”. Urok i baśniowy Klimat wąwozu Kamieńczyka docenił Andrew Adamson reżyser brytyjskiej ekranizacji znanej i cenionej książki C.S. Lewisa.

Imprezy

Do najciekawszych wydarzeń cyklicznych zaliczamy m.in. Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu (luty), Bieg Piastów (luty/marzec), Majowy Zawrót Głowy (maj). A dla miłośników kolarstwa górskiego organizowany jest Bike Maraton (czerwiec-lipiec).

gajowka-amp-vita-pokoje-goscinne-szczyrk-2078-11

TripDot Gajówka&Vita

Wyjątkowe miejsce z kameralną atmosferą
Bo w Górach zawsze jest fajnie, odwiedź nas wiosną, latem, jesienią lub zimą 😉
Cisza i spokój w otoczeniu gór i lasów, z dala od gwaru i szumu miejskich ulic sprzyja wypoczynkowi. W pobliżu znajdują się liczne szlaki turystyczne, trasy narciarskie, restauracje, bary sklepy, sklepy z pamiątkami i wiele innych. W odległości 500 m od nas znajduje się wyciąg krzesełkowy na górę Skrzyczne która jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego 1257 m n.p.m.